Harf Harf Arayın

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Rüyada Direk Görmek

71

Din ve önderle tabir edilir. Gökten inen direk adil yöneticiye, Direkle birini dövmek ona zarar vermeye, direkle dövülmek bir sıkıntıya düşmeye, Direğe yaslanmak yaşlı bir kadınla evlenmeye, Direk güvenilir insana, çocuğa, mala, babaya, eşe yahut ortağa, Direğin eğilmesi yahut devrilmesi emre itaat etmemeye, kendi bildiğini okumaya, Direğin kuyuya atılması, gömülmesi yahut göğe yükselmesi, o direğin ait olduğu yerdeki kimselerin hallerinin garipliğine, Direğin göçmesi hasta için vefat etmeye delalet eder.

Yolun ortasında ise aksiliktir. Yolun yanında ise sorunların çabuk çözüleceğine işaret eder. Direğe tırmanmak da başarıdır.

Rüyada direk görmek, sözünde sadik, dogru bir kimse ile tabir olunur. Bir rivayete göre, kuvvetli ve erkek bir adam ile de yorumlanır. Birini bir direk ile dürttügünü gören, ona tesirli bir söz söyler. Bir direge dayandiğini gören, dogru özlü ve sözlü bir adama dayanir. Rüyasinda bir direk gören, isinde ve sözünde sadik olur. Elinden bir diregin alindiğini gören, kuvvetini kaybeder. Arkasina bir diregi aldiğini yüklenip diger bir yere götürdügünü gören, kuvvetinden faydalanarak, ise baslar.

Cafer-i Sadik’a göre: direk görmek üç şekilde tabir olunur: Sözünde ve isinde sadik ve dogru bir erkek, dogru ve iyi bir söz, yüksek rütbe. Bir direğin eğrilip yan yatmis oldugunu görenin işleri bozulur. Agaçtan direk, itibar sahibi büyük bir kimse ile tabir olunur.

Rüyasinda güzel ve süslü ve mükemmel bir ağaç direk gören, büyük bir mevkie çıkar. Direkte çirkin bir hal oldugunu görmek, bunlarin elden çıkmasına delildir.

Kirmanî’ye göre; her neden olursa olsun, dik olan bir şey İslam ile tabir olunur. Direk, ev sahibine delalet eder. Direk agaçtan, kalin ve kuvvetli olur ise, ev sahibinin kuvvetli ve zengin olduğuna işarettir. Demirden, mermerden direk görmek, kuvvet ve ikbalin artmasina delalet eder.

Bir direğin yaninda ikinci bir direk oldugunu görmek, aile hayatinda geçimin iyi olduguna işarettir. Yerden göğe doğru dikilmis, fakat tepesi görünmeyen bir direk gören, İslam alimlerinden biri ile tanışır. O direge dayanarak durduğunu gören, bir bilgine dayanarak rahat eder. O direge tirmandi-gini, fakat çıkamadığını gören, yükselmek için çalışır ise de başaramaz, o direge tırmanıp çiktigini gören, hayır ve iyiliğe ulasir. Yerden göge dogru bir çok direklerin uzandiğini görmek, o yerde İslamiyet’i kuvvetlendirecek ve yayacak birçok alimin bulunduguna delalet eder.

Bir direğin yikildiğini görmek, eger ağaçtan ise, ev sahibinin; eger mermerden ise, o memleket büyügü vali ve-ya hakiminin veya halkin sevdigi büyük bir kimsenin ölümüne delalet eder. Bir direğin diğer bir direk ile degistirildiğini görmek, o yer idarecisinin veya ev sahibinin degisecegine işarettir. Direğin kaidesi ihtiyar kadinla tabir olunur.

Rüyasinda bir direğin kaidesine dayandiğini veya bir direk kaidesi satin aldiğini veya kendisine hediye edildiğini gören, ihtiyar bir kadinla evlenir, onun parasından faydalanıyor veya ihtiyar bir kadınla evlenmek ister.

Abdulgani Nablüsî’ye göre: rüyada direk görmek, dine delalet eder. Gökten bir direk indiğini görmek, Cenabi Hakk’in (C.C.) oranin devlet büyüğüne bir arkadas gönderdiğine delildir.

Rüyasında birini direkle dövdüğünü veya dövüldüğünü görmek, vura-nin vurulani sözle azarlamasına, o vuruştan yaralandı ise, zarar vermesi ile tabir olunur. Bir rivayete göre bir direkle dövüldüğünü gören, işinden çıkarılır.

Bir direğin gökyüzüne çıkarak kaybolmasi, yahut bir kuyuya veya bir çukura gömülüp görünmemesi, ev diregi ise, ev sahibinin; cami diregi ise imam veya müezzinin ölümüne delalet eder.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada direk görmek, dine işarettir. Bir kimse rüyada gökten bir direk indiğini görse, Allah (C.C.) O kimseye halim ve adaletli bir kişi sebebiyle ikram ve ihsan eder. Bir kimse bir direkle birisine vurdugunu veya vuruldugunu görse, dövüleni utandıracağı bir söz söyleyeceğine işarettir. Eger vurduğunda bir tarafim yaralarsa, döven kimse dövülen kimseye, bir zarar verir.

Rüyada direğin durdugu yere dayandiğini veya o yeri satın aldığını ya da o yerin kendisine bagislandiğini gören kimse, yasli bir kadina güvenir veya yasli bir kadinla evlenir. Direk kendisine itimat edilen güvenilir bir kimsedir.

Rüyada direğin eğildiğini gören kimse memur ise, onun hizmetinde bulunan adami verdigi emirlerinin aksine is yapar ve ona itaat etmez. Direkler mühim işlerde kendilerine itimad olunacak adamlardir. Direklere sahip oldugunu veya kendisinin direklerden oldugunu gören kim, se, mülke ehil ise bir mülke sahip ya da kendisine itimat edilir bir kimse olur. Direk, baba, çocuk, mal, ortak, hayvan, es veya mülktür. Direk oldugunu gören kimse, ölür ve onun naaşı ve tabutu direkler aras yüklenerek götülür. Direk gözyasina işarettir.

Mermer sütun faydali veya serefli mal ya da kadindir. Eger direk, sert bir tastan olursa, o serefsiz ve hor bir kimsedir. Eger direk adi tastan olursa, ol adam fikrinden çabukça dönen sebatsiz bir kimsedir. Eger direk ağaçtan ise, o adam münafık olur. Rüyada eğilmiş ve devrilmeye yüz tutmus görülen cami ve mescit diregi O mescidin hizmetçilerine işarettir. Eger egilen direk kilise diregi ise, bir inançsizin veya bid’at sahibi bir kimsenin ya da rahip, papaz gibi birisinin ölmesine işaret eder. Agaçtan, toprak veya kireçten direk görmek, evin kiymetine ve o ev halkına hizmet eden kimseye ve evin yükünü yüklenen ve diregi mesabesinde olan sahsa işarettir.

D

Rüyada Dakika Görmek Rüyada dakika, dakikalar zamana bağlı bir işiniz, sorumluluğunuz olduğunu ve bu zamanında tamamlamanız gerektiğini işaret eder. Rüyada...

D

Rüyada Daire Çizmek Görmek Rüyada daire çizmek görmek işyerinizde elde etmek istediğinizden daha az bir başarı elde edeceğinizin işaretidir. Rüyada...

D

Rüyada Daire Görmek Daire apartman dairesi, oturulan ev anlamındadır. Rüyada daire görmek işinizde yapmayı düşündüğünüz değişikliği gerçekleştireceğinize işaret eder. Rüyada...

D

Rüyasında dağlandığını görmek, makbul ve iyi olmayan bir yere para harcamak demektir. Vücudunun bir kaç yerinden birden dağlandığını görmek, şerri...

D

Rüyada dağlama görmek, harcanan mala yorumlanır. Bir rivayete göre sahibinin hastalığına delâlet eder. Bazıları rüyada dağlama görmeyi acı sözle yorumlarlar....

D

Rüyada Dağıtmak Görmek Rüyada bir şeyleri ihtiyacı olanlara dağıtmak, dağıttığını görmek gerçek yaşamınızda hakkaniyete dikkat eden, dürüst bir karaktere sahip...

En Çok Görüntülenen Tabirler
En Çok Yorumlanan Tabirler