Harf Harf Arayın

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Rüyada Allah’ı Anmak Görmek

42

Bir kimsenin rüyasında Allah’ı andığını ve O’na ibadet ettiğini görmesi; o kimsenin düşmanlarının şerrinden kurtulmasına, hayır kapılarının ona açılmasına, belalardan emin olmasına ve yapılması zor olan işlerin ona kolaylaşmasına işaretle tabir edilir.

Bir kimsenin rüyasında “Lâ ilâhe illallah” dediğini görmesi; kısa süre sonra bolluğa ve rahatlığa kavuşacağına, hayatının tamamının sıkıntı görmeksizin geçeceğine işarettir.

Rüyada “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” söylediğini görmek servetinin çoğalacağına ve bunların tamamının Allah’ın koruması altında bulunduğuna işaret eder.

İbn-i Kesîr’in yorumuna göre: Rüyada Allah’ı anmak her zaman hayır ve bereketle yorumlanır. Rüyada bir mağarada tesbih çekmek, Allah’ı zikretmek yahut başkalarının zikrettiğini duymak, o yerde bereket ve hayrın çokluğuna; kişinin kendisini bir mecliste Allah’ı zikrederken görmesi, o kimsenin Müslümanlara faydası dokunacağı ile yorumlanır.

İmam-ı Nablusî’nin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında Al­lah’ı zikretmesi; rahmet ve affa mazhar olmaya, şerefe ve kabir azabından kurtulmaya delalet eder.

Rüyada Allah’ı binbir isminden birisi ile zikretmek veya edildiğini görüp işitmek; o ismin delaleti ile yorumlanır. Meselâ, Allah’ın Kahhar ismi ile zikredildiğini işitmek; işiten kimsenin düşmanlarının yok olacağına, şeytanın şerrinden emin olacağına delalet eder.

Bir toplulukta cemaat halinde Allah’ı anmak; evliya ve İslâm büyüklerinden bir toplumla sohbet etmeye veya onlara yakınlaşmaya, toplumun hizmetinden faydalanmaya işaret eder.

Bir kimsenin rüyasında herhangi bir zikir meclisinde bulunduğu halde orada yapılan zikre katılmayıp seyirci kaldığını görmesi, o kişi için pek hayırlı olma­dığına yorumlanır. Çünkü zikir ehlinin üzerine inecek rahmetten mahrum kalmıştır.

Zikrinde doğru olan kişinin, rüyasında hikmete dair söz söylemesi; üzüntü ve kederden kurtulmasına, hastalıktan şifa bulmasına, borçtan ve sıkıntıdan kurtulmasına, zalim bir kimseye galip gelip şerrinden emin olmasına delalet eder.

Rüyada Allahu Teâlâ’yı gördüğünü hissetmek: İnancın tam olmasına işarettir.

Danyal peygambere göre, inançlı olanlara güç verir.

İbni Sirin’e göre, gören cenneti hak etmiştir. Ayrıca şeref ve namus işaretidir.

Allah’ı rüyada görmek: Rahata ulaşmaya, sıkıntılardan kurtulmaya, diğer insanları hak yoluna çağırma gereğine işarettir.

Ayrıca bkz: Rüyada Allah ile Konuşmak Görmek, Rüyada Yasin Suresi Görmek 

Allah’ı Anmak

A

Rüyada Azrail (a.s.) Görmek Ne Anlama Gelir, İslami Azrail (a.s.) Rüya Tabiri Anlamı ve Yorumu Nedir Rüyada Azrail (a.s.) Görmek...

A

Rüyada Azmetmek Görmek Ne Anlama Gelir, İslami Azmetmek Rüya Tabiri Anlamı ve Yorumu Nedir Rüyada Azmetmek Görmek Ne Anlama Gelir?...

A

Rüyada Azil Görmek Ne Anlama Gelir, İslami Azil Rüya Tabiri Anlamı ve Yorumu Nedir Rüyada Azil Görmek Ne Anlama Gelir?...

A

Rüyada Azık Görmek Ne Anlama Gelir, İslami Azık Rüya Tabiri Anlamı ve Yorumu Nedir Rüyada Azık Görmek Ne Anlama Gelir?...

A

Rüyada Azgınlık Görmek Ne Anlama Gelir, İslami Azgınlık Rüya Tabiri Anlamı ve Yorumu Nedir Rüyada Azgınlık Görmek Ne Anlama Gelir?...

A

Rüyada Azgın Görmek Ne Anlama Gelir, İslami Azgın Rüya Tabiri Anlamı ve Yorumu Nedir Rüyada Azgın Görmek Ne Anlama Gelir?...

En Çok Görüntülenen Tabirler
En Çok Yorumlanan Tabirler